Zasiłek na zatrudnienie i wsparcie (ESA): Jak to działa, kto go otrzymuje i jak możesz się ubiegać

Korzyści

Twój Horoskop Na Jutro

Tabletki i butelki na leki

Więcej pieniędzy też może pomóc(Obraz: Getty)Jeśli jesteś chory lub niepełnosprawny, często po prostu nie możesz dołączyć do tłumu pracowników, którzy roją się w swoich biurach o 9 rano.


Ale bez pracy będziesz miał trudności z utrzymaniem się finansowo.Tu właśnie pojawia się – przynajmniej w teorii – zasiłek na zatrudnienie i wsparcie.


To niezwykle skomplikowana korzyść, ale ci, którzy mają największe problemy, mogą ubiegać się o 186,90 GBP tygodniowo.

To, co otrzymasz, zależy od Twojej indywidualnej kondycji i okoliczności. Możesz złożyć wniosek niezależnie od tego, czy pracowałeś, czy byłeś bezrobotny.Zagrożony jest również zasiłek na zatrudnienie i wsparcie. Rząd torysów planuje obniżyć płatności od 2017 roku dla niektórych skarżących. Tymczasem nastąpiły opóźnienia w ocenach stanu zdrowia i kontrowersyjnych decyzjach dotyczących tego, kto jest zdolny do pracy.

Nie powinno to powstrzymać Cię od ubiegania się o nie, ale pamiętaj, że mogą wystąpić opóźnienia w otrzymywaniu wsparcia.


synowie anarchii sezon 8

Jak działa zasiłek na zatrudnienie i wsparcie

Biznesmen rozmawia z kandydatką do pracy w biurze

Niektórzy wnioskodawcy ESA muszą nadal szukać pracy (Obraz: Rex)

W ramach procesu uzyskiwania wsparcia finansowego zostaniesz podzielony na różne kategorie, patrząc na następujące elementy:

1. Twoja historia pracy

Po pierwsze, rząd sprawdzi, czy możesz uzyskać 1) ESA opartą na składkach lub 2) ESA związaną z dochodami.

Jeśli pracowałeś na stałe, prawdopodobnie opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne, co stawia Cię w pierwszej grupie, opartej na składkach ESA.

Jeśli wykonywałeś bardzo niskopłatną pracę lub byłeś bezrobotny, jest bardziej prawdopodobne, że znajdziesz się w grupie ESA zależnej od dochodów.

2. Twoje zdrowie

Po złożeniu wniosku o zasiłek na zatrudnienie i wsparcie zostaniesz poproszony o wykonanie oceny zdolności do pracy.

wilk księżyc uk 2019

Chodzi o to, aby dowiedzieć się, czy możesz ubiegać się o ESA, a także, czy nadal jest szansa, że ​​będziesz mógł pracować.

Ważne jest, aby wyjaśnić wszystkie szczegóły swojej niepełnosprawności lub choroby, nawet jeśli jest to krępujące. Disability Rights UK zawiera szczegółowy opis tego, co dzieje się podczas oceny tutaj .

Po dokonaniu oceny urzędnicy ds. świadczeń zdecydują, czy należysz do jednej z dwóch grup:

  • Grupa aktywności zawodowej - Jeśli zostaniesz umieszczony w tej grupie, będziesz musiał uczęszczać na regularne spotkania z doradcą w celu znalezienia odpowiedniej pracy. Jeśli przegapisz te spotkania, możesz stracić korzyści.
  • Grupa wsparcia - Rząd akceptuje, że jesteś niezdolny do pracy i nie będziesz musiał uczestniczyć w żadnych rozmowach kwalifikacyjnych.

Ile zasiłku na zatrudnienie i wsparcie otrzymasz

To zależy od twoich okoliczności (Obraz: Getty Images)

Czekając na zakończenie oceny, otrzymasz 57,90 GBP tygodniowo, jeśli masz mniej niż 25 lat i do 73,10 GBP tygodniowo, jeśli masz 25 lat lub więcej.

Po podjęciu decyzji zależy to od grupy, w której się znajdujesz.

Jeśli należysz do grupy aktywności związanej z pracą, możesz otrzymać do 102,15 GBP tygodniowo.

Jeśli należysz do grupy wsparcia, możesz otrzymać do 109,30 GBP tygodniowo. Jeśli korzystasz również z ESA zależnego od dochodów, możesz otrzymać dodatkowe 15,75 GBP tygodniowo.

Wreszcie, poważnie niepełnosprawni wnioskodawcy mogą otrzymać dodatkową płatność w wysokości 61,85 GBP tygodniowo.

Jak ubiegać się?

Możesz zadzwonić pod numer telefonu Employment and Support Allowance pod numer 0800 055 6688, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Linia telefoniczna jest bezpłatna.

Możesz także wypełnij i wydrukuj formularz tutaj i wyślij go do lokalnego biura Jobcentre Plus.

emma pokrzywa córka Johna pokrzywy

Zobacz Też: